Uczymy na sprzęcie, nie na zdjęciach ;)
Telekomunikacja i Teleinformatyka
  • XLIV OOWEiE
    7 miejsce w finale Olimpiady dla naszego ucznia
  • Egzaminy zawodowe
    Zima 2021 - 100% zdawalności w Telekomunikacji
By - GL

Internet przez światłowód

Większość osób korzystających z Internetu chciałaby wykorzystywać dostęp do sieci poprzez światłowód. Przewaga tego rodzaju medium transmisyjnego uwidoczniła się szczególnie w czasach pracy lub nauki zdalnej, wymuszonej pandemią Covid – 19.

Z przyjemnością mogę poinformować, że u nas w szkole, to jest w Technikum Łączności im. prof Janusza Groszkowskiego w Warszawie, rozpoczynamy wkrótce pracę z na stanowiskach pozwalających poznać zasadę działania i konfigurację sieci GPON, czyli Gigabitowej Pasywnej sieci Optycznej.

Ćwiczenie pierwsze będzie miało za zadanie poznanie ogólnej zasady działania sieci GPON, powinno odpowiedzieć na pytanie co zrobić, żeby światłowodowy dostęp do Internetu działał…

W ćwiczeniu tym główny nacisk położony zostanie na bilans mocy, jako kryterium uruchomienia sieci oraz podstawową konfigurację urządzeń.

Poniżej – schemat układu, który zamierzamy wykorzystać.

Rysunek wymaga kilku słów wyjaśnienia. Po pierwsze, odnośnie bloku określonego jako “element instalacji pracowni telekomunikacyjnej”, możemy się pochwalić, że do każdego stanowiska w pracowni doprowadzone mamy dwa włókna światłowodowe – tzw. 2j.

W punkcie, do którego doprowadzone są włókna ze wszystkich stanowisk dostępna jest kaseta, zawierająca dwa tory światłowodowe, wykonane z włókna G.652D – o długości 10km i 20km. Każdy tor zakończony jest złączami SC/APC.

Ponadto, przy każdym stanowisku znajdują się splittery optyczne, o współczynnikach podziału: 1×2, 1×3, 1×4, 1×8, 1×16, zamontowane w obudowach LGX, a następnie w stojakach RACK.

Kolejnym elementem wykorzystywanym w ćwiczeniu jest tłumik regulowany LEO-UniVa-6, który może zasymulować (pod względem tłumienności) około 200km toru transmisyjnego.

Jednakże podstawowymi elementami ćwiczenia są jednostki OLT i ONU/ONT. Są to urządzenia które pozwalają na funkcjonowanie “dostępu do Internetu przez światłowód”. OLT – czyli Optical Line Terminator jest urządzeniem centralowym, natomiast ONT (Optical Network Terminator) – znajduje się zazwyczaj w domu abonenta. W Technikum Łączności w Warszawie, uczniowie klas telekomunikacyjnych i zapewne teleinformatycznych będą mieli możliwość zapoznania się z konfiguracją i zasadą działania sieci opartych na urządzeniach Dasan, to jest jednostce OLT Dasan V5824G oraz jednostce ONT/ONU Dasan H660RM. Poniżej – fotografia przedstawiająca Dasan V5824G.

oraz jednostkę ONT/ONU Dasan H660RM

Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z treścią serii ćwiczeń, pojęcie “Internet przez światłowód” przestanie być tajemniczym obszarem wiedzy.