Uczymy na sprzęcie, nie na zdjęciach ;)
Telekomunikacja i Teleinformatyka
  • XLIV OOWEiE
    7 miejsce w finale Olimpiady dla naszego ucznia
  • Egzaminy zawodowe
    Zima 2021 - 100% zdawalności w Telekomunikacji
By - GL

Kurs krótkofalarski – spotkanie 2

W dniu 17 lutego 2024r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach kursu krótkofalarskiego, tym razem w siedzibie Warszawskiego Klubu Łączności LOK SP5KAB. Zajęcia teoretyczne i praktyczne.

W ramach teorii, uczniowie naszej szkoły zapoznali się z między innymi z procedurami i zwyczajami operatorskimi. Mieli okazję zmierzyć się z tajemniczym kodem „Q” oraz slangiem stosowanym przez krótkofalowców. Poznali również zasady funkcjonujące w krótkofalarstwie, określane w skrócie jako etyka dla krótkofalowców.

Częściowo w przerwach, częściowo po części teoretycznej uczestnicy mieli okazję  spróbować swoich sił podczas prowadzenia łączności. Wrażenia – niezapomniane. Jak się okazało, samo literowanie – Stanisław Paweł Pięć Karol Adam Barbara (podczas łączności wykorzystywano znak klubu SP5KAB) – może sprawić problemy, gdy trzeba to zrobić na żywo, gdy ktoś słucha. Drżący głos, trzęsące się nogi – i potężna dawka adrenaliny – wspomnienia pozostaną. Kolejne podejścia z pewnością będą łatwiejsze – na początku pod znakiem SP5KAB, potem pod własnym lub klubu szkolnego.

Optymistycznie patrząc możemy zapowiedzieć, że już wkrótce Stanisław Paweł Pięć Karol Ewa Urszula pojawi się w Eterze. Jesteśmy na dobrej drodze, aby wyposażyć klub w sprzęt, a wtedy wszystko będzie zależało od nas.

Kolejne spotkanie w ramach kursu krótkofalarskiego – w sobotę, 16.03.2024r., tak jak ostatnio – w siedzibie SP5KAB.

Z krótkofalarskim pozdrowieniem, 73